Українці грuзуть лікті у відчаї: вuявляється, що якщо у вас немає накоnuчень у недержавному nенсійному фонді, то розраховуватu на nенсію вам не варто – глава Мінфіну України

Темпи старіння українського населення такі, що кількість пенсіонерів дедалі зростає, а працевлаштованих громадян – зменшується. У зв’язку із цим за солідарної системи пенсійного страхування українцям, яким уже виповнилося 40 років, не варто розраховувати на пенсію.
Таку думку в інтерв’ю агентству “Інтерфакс-Україна”, яке вийшло 25 серпня, висловив міністр фінансів України Сергій Марченко.

Він говорив про реформу пенсійної системи й зазначив, що цей процес має відбуватися поетапно.

“Ми не можемо відразу піти й роздати кошти недержавним пенсійним фондам [НПФ], це неприйнятно. Тож на початку залучатимемо державну накопичувальну інституцію: державний пенсійний фонд чи державну керуючу компанію. До того ж на початковому етапі в нас небагато інструментів для вкладень – це можуть бути ОВДП. Багато скепсису, що, мовляв, ми йдемо проти течії, що накопичувальна система показала свою неефективність. Це не так. Солідарна пенсія має бути разом із накопичувальною. Якщо у вас немає накопичень у НПФ, розраховувати на пенсію взагалі не варто. Темпи старіння населення такі, що кількість працюючих постійно скорочуватиметься, а кількість пенсіонерів – зростатиме. Мені, 40-літньому, на пенсію за нинішніх умов розраховувати не варто. Тоді два варіанти: або я сам шукаю можливості й відкладаю через НПФ, або створюються умови таких накопичень для всіх громадян”, – сказав Марченко.

За його словами, модель запуску накопичувального рівня ще обговорюють, можливий варіант, за якого 1% інвестуватимуть з єдиного соціального внеску, ще 1% – коштом інших джерел.

“1% з ЄСВ, 1% – за рахунок іншого джерела. Це може бути податок на доходи фізособи (це дискутується) або пряма бюджетна програма, до чого ми більш схильні. Мінфін пропонує: давайте створимо окрему пряму бюджетну програму, скажімо, “Внесок держави в накопичувальну пенсійну систему”. Умовно, якщо ти дав 1% або 1,5%, держава дає стільки ж. Для молоді зробити з коефіцієнтом, заохотити – якщо ти додатково вклав кошти в накопичувальний пенсійний фонд, держава додасть. Це має бути система, яка створить умови для того, аби громадяни зацікавилися своїм пенсійним майбутнім”, – розповів міністр.

Марченко підкреслив, що це не стосується тих громадян, які вийдуть на пенсію “через п’ять років”. Інших варіантів забезпечити нинішнє активне населення пенсією немає, додав він.

26 серпня у Facebook глава Мінфіну запропонував визнати факт старіння нації світовою тенденцією. Він порівняв солідарну систему пенсійного страхування з фінансовою пірамідою.

“Уже зараз кількість пенсіонерів майже зрівнялась із кількістю працюючих, які сплачують внески ЄСВ”, – зазначив Марченко.

За його словами, старіння населення створює ризик, що на одного працевлаштованого припадатиме кілька пенсіонерів.

“Саме тому тим, кому зараз 40 років, уже треба думати про пенсійні накопичення. […] Ми говоримо про етапність пенсійної реформи, про залучення державної інституції на початку, щоб мінімізувати ризики. Наша мета зараз – створити умови для пенсійних накопичень для всіх громадян. Пенсійна реформа має нарешті відбутись не тільки на папері”, – додав він.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *